ÉLETRAJZOK
Benkő László (Szombathely, 1943. június 12.)
Kossuth-díjas és Liszt-Ferenc-díjas zenész, billentyűs, zeneszerző
Szombathelyen született, de tanulmányait már a fővárosban kezdte el. Középiskolás korában kezdett zenélni, rövid ideig tagja volt a Benkó Dixieland Bandnek, majd a Próféta együttesben játszott, amely az Omega egyik elődjének tekinthető.
Az Omega egyik alapító tagja. Az első évtizedben Benkő szerepköre többször változott: kezdetben zongorán játszott, majd orgonán. 1968-tól Presser Gábor személyében másik billentyűse lett az együttesnek, ekkor Benkő többféle hangszeren játszott: furulyán (Kiabálj, énekelj, Ha én szél lehetnék), trombitán (Trombitás Frédi, Régi csibészek), citerán (Kállai kettős), időnként zongorázott is az orgonán játszó Presser mellett. A kezdeti években, amikor nyugati slágereket dolgoztak fel, még sokszor énekelt, később az Omega saját szerzeményű dalai közül a Rózsafák és a Vasárnap című számokat. Presser távozása óta kizárólag billentyűs hangszereken játszik, beleértve a szintetizátort, amit 1973-ban az Omega használt először Magyarországon. Az Omega 6 – Nem tudom a neved nagylemez és az 1976-tól 1979-ig tartó space-rock korszak hangzásának meghatározó elemét jelentették a kidolgozott szintetizátorszólók. Első szerzeménye a XX. századi városlakó volt. A későbbi időkből nehéz biztosan megállapítani, mik tekinthetők az ő alkotásainak, mert az 1976–1987 közötti dalokat kollektíven jegyezték.
1980-ban mutatták be a Planetáriumban az Űroperát, aminek a zenéjét írta, 1982-ben pedig megjelent első szólóalbuma (Lexikon), amit még öt másik lemez követett. Az 1990-es évektől szerepelt a Rádiókabaré műsoraiban is, leginkább Ihos Józseffel együtt. 1992 és 1998 között a Hungaroton Gong Kft. lemezkiadó igazgatója volt.2002-ben alapította meg az instrumentális szintetizátorzenét játszó B-Project együttest. Rendszeres vendégszereplője volt a Bulldózer együttes koncertjeinek. 2009-től a szombathelyi Weöres Sándor Színház zenei vezetője. 2013-tól rendszeresen fellép a Megapolis Omega Cover Banddel. 2017-ben Lexikon című szólóalbuma újabb fejezettel bővült.
Nős, két gyermeke van.
.
Kóbor János (Budapest, 1943.május 17.)
Kossuth-díjas és Liszt Ferenc díjas énekes, becenevén „Mecky”
Budapesten született, tanulmányait is itt végezte. Sportoló szeretett volna lenni, szép eredményeket ért el gátfutásban, de egy sérülés miatt le kellett mondania a sportolói pályáról. Anyai nagyapja és nagybátyja építészek voltak, hatásukra döntött úgy, hogy ő is építész lesz. A Budapest Műszaki Egyetemen megszerezte az építészmérnöki diplomát, de sosem dolgozott ezen a területen.
Első együttesét a József Attila Gimnázium tanulójaként alapította osztálytársaival. A hangszereket sorsolással választották ki, Kóbornak a ritmusgitár jutott. A kezdeti években nyugati slágereket dolgoztak fel. Ekkor még Kóbor mellett énekelt Benkő László is, néhány alkalommal Koncz Zsuzsa, majd Somló Tamás és Wittek Mária. A hatvanas évek második felétől azonban az Omega saját slágereinek többségét már Kóbor énekelte, 1971 óta pedig ő az egyedüli szólóénekes. Az angol albumokon szintén ő énekel, kivétel az 1968-as Omega Red Star from Hungary, aminek a felvételére nem tudott kiutazni Angliába, valamint az 1996-os Transcendent, amin csak vokálozott a holland Edwin Balogh mellett. A gitározással Presser Gábor hatására még 1970-ben felhagyott.
A dalok megírásánál az 1970-es években főképp az énekdallam és a szöveg egymáshoz igazítása volt a feladata, ezekben a dalokban a nevét a zeneszerző és a szövegíró között jegyzik. Írt néhány szöveget önállóan is: Hűtlen barátok, Régvárt kedvesem, Helló, Elefánt! (Ez a szöveg nem került lemezre), Addig élj, Ne legyen / Never feel shame. Csak néhány dalnak szerezte a zenéjét (Félbeszakadt koncert, Levél – Posta restante), 2006-ban az Égi jel albumon azonban többségében az ő szerzeményei hallhatók!
Énekesi pályafutása szinte teljesen az Omegához kötődik. Ő hozott létre elősször magánstúdiót, ahol nemcsak Omega felvételek születtek, de ott vették fel a P.Mobil, a Hobo Blues Band, Sprint, Hungária, Komár László, Karthagó lemezeit is. Részt vett az össze koncert hangi, és képi utómunkálataiban. Ő készitett elősször zenei DVD-t Magyarországon. Más produkciókban való közreműködése a Scorpions budapesti és kassai koncertje volt 2009-ben, ezzel Klaus Meine és Rudolf Schenker 1994-es vendégszereplését viszonozta. 2010-ben elkészítette az Omega Rhapsody albumot, amit 2011-ben élőben is bemutattak. 2012-ben megjelent magyar változata is, az Omega Szimfónia & Rapszódia dupla albumon, majd 2013-ban elkészült az Omega Oratórium , melynek szimfónikus kísérettel és kórus közreműködésével előadott, áthangszerelt dalait az együttes templomi koncerteken mutatta be. 2014-ben az Omega koncertet adott a rendszerváltás 25. évfordulójának tiszteletére a Hősök terén, ahol fellépett a Scorpions is.
Nős, két gyermeke van. Első házasságában született fiával, Dániellel sokat dolgoznak együtt a koncertek vizuális megjelenítésén.
.
Debreczeni Ferenc (Gyöngyös, 1948. március 24.)
Kossuth-díjas és Liszt Ferenc-díjas zenész, dobos, becenevén Ciki, az Omega együttes tagja. Gyöngyös város díszpolgára.
Gyöngyösön született, itt volt nyolc évig zeneiskolás, ahol klarinétozni tanult. A középiskola befejezése után a Kandó Kálmán Főiskolára járt. Bátyja, Csaba hatására kezdett el dobolni, akiből ugyancsak ismert zenész lett, többek között a Bergendy zenekarban játszott (később néhány Omega-koncerten is vendégszerepelt).
Első zenekara a Devils volt, majd a Neoton tagjaként vált országosan ismertté. Vele készült az akkoriban még Balázs Fecót és Som Lajost is soraiban tudó együttes első nagylemeze. 1970-ben az Omega turnéján előzenekarként játszottak. Ennek a közös szereplésnek volt köszönhető, hogy amikor 1971-ben Laux József távozott az Omegából, Debreczenit hívták a helyére. Az Omega klubon kívül közönség előtt először Prágában a mutatkozott be a zenekarral, csatlakozása után mindössze két héttel. Első stúdiófelvételei a Hűtlen barátok / Szomorú történet / Régvárt kedvesem / 200 évvel az utolsó háború után című kislemezek voltak.
1994 óta tagja az Omegával is együtt játszó Szekeres Tamás zenekarának, 2003-ban pedig csatlakozott az Országos Traumatológiai Intézet orvosai által alapított dr.Rock együtteshez.
Nős, két gyermeke van.
.
Molnár György (Budapest, 1949. szeptember 12.)
Kossuth-díjas és Liszt Ferenc-díjas gitáros, zeneszerző, beceneve Elefánt.
Első együttese a Decca volt, ahol többek között Horváth Charlieval zenélt együtt. 1967-ben egy Balaton melletti koncerten figyeltek fel rá az Omega tagjai, és szólógitárosuk, Kovacsics András távozása után Molnár Györgyöt hívták a zenekarba. (Kovacsics a nem sokkal később a nevét Olympiára változtató Deccához csatlakozott, vagyis a két zenész helyet cserélt.) Tagságát 1967 szeptember 2-ától datálja, az első vele felvett kislemez az Azt mondta az anyukám / Rózsafák volt.
Az Omegában ragadt rá a közismert Elefánt becenév, amire azzal szolgált rá, hogy energikus gitározásának egy drága import mikrofon esett áldozatául („Elefánt a porcelánboltban”).
Első szerzeménye a Tűzvihar című dal volt 1969-ben, később olyan dalokat írt, mint a Szomorú történet, a 200 évvel az utolsó háború után, a Törékeny lendület, Omegautó, A madár, A bűvész vagy az Addig élj.
Gitározását a virtuóz játék helyett szólóinak kidolgozottsága és sajátos hangulata fémjelzi. Ezt főként az 1970-es évek Omega-dalaiban (hard rock, space rock) volt alkalma megmutatni. 1994-től az állandó közreműködő Szekeres Tamás ugyan többet játszott a stúdiófelvételeken és a koncerteken is számos korábbi szólót átvett, azonban bizonyos dalok elképzelhetetlenek „Elefánt”egyedi stílusa nélkül. Az Őrültek órája című dalban pedig kettejük gitárpárbaja a koncertek egyik csúcspontja volt. 2009-ben a varsói koncerten hosszú idő után ismét egyedüli gitárosként játszott. Abban az évben áprilisban Kóbor Jánossal együtt vendégszerepelt a Scorpions budapesti és kassai koncertjén.
Az Omega-dalokra alapozott szimfonikus produkciókban (Omega Szimfónia & Rapszódia, Omega Oratórium) nem vett részt, ugyanakkor a 2015-ben indult Omega Beatmise turnéhoz ő is csatlakozott.
Első szólóalbumát 1989-ben készítette Megszakadt kapcsolat címmel. Ezen nemcsak gitározott és az összes dal zenéjét szerezte, hanem nagy részüket ő maga énekelte, néhánynak a szövegét is ő írta. 2013-ban megzenésítette Polgár Judit Cikcakk sakk című versét. [1] 2015-ben újabb szólólemeze jelent meg, az Omega Red Fighter. 2016-ban Omega Elefánt Band néven új zenekart alapított.
Nős, három gyermeke van.